Informační memorandum k Areálu „Velká Roudka – lázně“  
             
  Dokumenty ke stažení:
Výpis z katastru nemovitostí
Přehled nemovitostí
Významné krajinné prvky
Vyhodnocení připomínky k VKP
Kvalita vody - pramen František
Kvalita vody - pramen Antoníček
Graf vydatnosti pramene
Povolení k nakládání s vodami
Vyjádření hygienika k pramenu
Oddělovací geometrické plány
      Fotky k nahlédnutí:
  
 
             
             
     
 

Areál Velká Roudka – lázně se nachází poblíž Velkých Opatovic, Jevíčka a Letovic v oblasti Malé Hané, v okresu Blansko cca 60km od Brna a od Olomouce - viz.mapa. Celý areál byl z hlediska vnějších katastrálních hranic nově oddělen od ostatních pozemků, s nimiž byl po vyvlastnění sloučen do půdních celků, obvodové hranice byly nově v terénu vytyčeny a změny zaneseny do katastru  nemovitostí – viz. snímek pozemkové mapy. Areál zabírá 34.278 m2, z toho stavební pozemky 1.779 m2. Pozemky jsou různých kultur – viz výpis z KN - přehled nemovitostí Areál a související okolí bylo v roce 2000 zařazeno mezi Významné krajinné prvky okresu Blansko (dále jen VKP) Velká Roudka – lázně s možným využitím dle územního plánu pro lázeňství, rekreaci, těžbu vody -  viz dokument. Cílem majitelů a referátu životního prostředí bylo a je uchránit toto území, kotlinu podél Mlýnského potoka, od negativních vlivů životního prostředí a to jak z pohledu fauny a flóry, tak z pohledu ochrany pramenišť. Klimatologicky je dle vyjádření ČHMÚ uvedené území srovnatelné např. s  lázněmi Jeseník nebo Lipová na Severní Moravě v České republice.

Historicky v této lokalitě vznikly a byly provozovány klimatické lázně s pitnou a balneo léčbou v předminulém století viz pohlednice historický stav. Lázně byly ještě v nabídce katalogu Českých lázní před II. světovou válkou viz fota. Během války lázně zabrala německá armáda jako rekreační, ozdravné a výcvikové střediskoviz foto. Po válce původní majitelé Fišnarovi lázně provozovali až do roku 1950, kdy byly lázně převedeny na rekreační středisko pro pracující a fakticky vyvlastněny. Původní majitelé rekreační středisko ještě chvíli jako vedoucí provozovali. Následně areál lázní – rekreačního střediska vystřídal několik majitelů z řad podniků nebo jejich organizací Revolučního odborového hnutí (ROH) z Brněnska a postupně chátral. Některé zdevastované budovy byly zlikvidovány bez demoličních výměrů. V katastru nemovitostí jsou tyto plochy stále vedeny a využitelné jako stavební parcely. Při požádání dědici majitelů o vydání v rámci restitucí se poslední provozovatel pokusil areál prodat a po průtazích a další devastaci a rozkradení zařízení a vybavení byl areál vydán dědicům původních vlastníků ve značně zchátralém provozu neschopném stavu.

V areálu ze staveb zbyly:

-           zdevastovaný centrální dvoupodlažní objekt Doubravka o zastavěné ploše 619 m2viz foto,

-          částečně zdevastovaný třípodlažní vstupní objekt Svornost o zastavěné ploše 163 m2 viz foto,

-          provozuschopná rekreační chata Věra o zastavěné ploše 119 m2 viz foto,

-          zborcená garáž (původně chata Zdena) o zastavěné ploše 100 m2 viz foto.



Ostatní stavební objekty byly odstraněny při zachování zastavěných ploch jako stavebních parcel.



V areálu se nacházejí dva přelivové prameny Antoníček viz foto a František viz foto s kvalitní podzemní volně vytékající vodou - viz dokument. Pramen Antoníček sloužil k zásobování celého areálu lázní pitnou vodou viz dokument a je dlouhodobě pod označením PP0055 sledován co do vydatnosti jako referenční pramen zásob podzemních vod v dané lokalitě Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), pracovištěm Ostrava – viz dokument. K pokračování v tomto měření a jeho zkvalitnění vydali stávající majitelé pro ČHMÚ v září 2004 souhlas s umístěním měrného přelivu, který zatím není ČHMÚ vybudován. Na pramen Antoníček je vydáno vodoprávní povolení k podchycení pramene jímacími pery a k odběru a těžbě vody s limitem odběru 4 litry/s – viz dokument. K tomuto prameni je také vyjádření hygienika s určením možného využitím jako zdroj kojenecké pitné vody – viz dokument. Pramen František – viz foto - sloužil původním vanovým lázním k zásobování vodou. Oba prameny splňují s rezervou limity pro označení „PITNÁ VODA“.

Přelivy z pramenů zásobují vodou bývalé koupaliště – viz foto a tůň v přepadu koupaliště – viz foto.

Jako možné optimální využití areálu bez kolize s územním určením jsou dle dosavadních průzkumů reálné varianty:


1. vytvoření klidného kvalitního relaxačně-rekreačního a školícího areálu se zvýšenými nároky na soukromí s velmi příznivým klimatem a s vlastní vysoce kvalitní pramenitou vodou s tím, že pokud by areál měl alespoň částečně lázeňský charakter, bylo by jej možné zahrnout do stálé nabídky pro zahraniční klienty především z Holandska, Ruska, Polska, Německa a Rakouska - náhled;

2. vytvoření kombinovaného výrobně – rekreačního areálu se zaměřením na zdravý životní styl a výrobu potravinových doplňků vycházející z kombinace dovážených kvalitních výtažků a koncentrátů a vlastní kvalitní vody - náhled;

3. vytvoření téměř soběstačného sídla privátního charakteru odpovídajícího svou úrovní a vybavením náročným požadavkům vlastníka;


Areál je od okolí na příjezdových komunikacích oddělen závorami - viz foto zamezujícími nekontrolovaný průjezd areálem, není po obvodu oplocen. S městem Velké Opatovice a obcí Borotín byla projednána možnost odkoupení jejich částí komunikací a pozemků zasahujících bez dalších obecních návazností do areálu a k tomuto jsou zpracovány oddělovací geometrické plány - viz dokument.

Areál je napojen na centrálně pro celý areál měřený nový zdroj elektrické energie v současné době s jištěním 3x25A s centrální rozvodné soustavy E.ON Energie, a.s.. – viz foto. Provozované nebo využívané napojené objekty na tento zdroj jsou měřeny podružně.

Vstupní objekt Svornost je napojen na zdroj pitné vody z veřejného „Opatovického“ vodovodu, chata Věra je napojena na zdroj z pramene Antoníček.

V areálu není vybudována centrální kanalizace a není zde napojení na čističku odpadních vod (ČOV) (kanalizace a ČOV není ani v obci Velká Roudka). Jednotlivé objekty areálu byly napojeny na vlastní žumpy. Nejbližší kanalizační řad s napojením na ČOV s možností napojení areálu je ve Velkých Opatovicích ve vzdálenosti od hranice areálu cca 2.000m. Je společný zájem obce Velká Roudka, která je územně-správně součástí Velkých Opatovic, a vlastníků areálu lázní toto propojení s průchodem kanalizačního řadu z obce Velká Roudka přes areál lázní až do Velkých Opatovic realizovat s pomocí dotačního titulu a při té příležitosti řešit i napojení objektů areálu na tuto kanalizaci.

Vzhledem k charakteru území areálu lázní a jeho zatřídění do VKP a k nutné ochraně životního prostředí v dané lokalitě je zde možno čerpat z dotačních titulů Ministerstva životního prostředí (MŽP), Ministerstva zemědělství (MZ) a Evropské unie (EU). K dílčímu čerpání z dotací MŽP došlo v roce 2003 na údržbu a úklid areálu, probírku a úklid lesních porostů, dosadbu stromů alejového typu (lípa srdčitá a javor klen) podél komunikací v areálu – viz foto a na ošetření významných stromů v areálu.

S územně správními orgány města Velké Opatovice a obce Borotín je udržován dle potřeby kontakt a jsou projednávány záměry s areálem. Ze strany těchto orgánů je zájem o revitalizaci a využití areálu a to i s případnou tvorbou nových pracovních míst. Lze předpokládat možnost využití některého z dotačních titulů na podporu zaměstnanosti. Tyto orgány mimo jiné řeší zlepšení dopravní obslužnosti území s hlavním cílem propojení ve směru sever – jih dálnicí nebo rychlostní komunikací cca v trase původního válečného projektu dálnice Vídeň – Brno – Wroclaw a s využitím již vybudovaných mostních objektů.

Do Velké Roudky existuje autobusové spojení z Velkých Opatovic, Letovic, Boskovic, Blanska, Brna. Nejbližší vlakové spojení je z Velkých Opatovic – odkaz na jízdní řád.


 
 
     

Fotogalerie k lázním Velká Roudka:

pohlednice historický stav

pohlednice historický stav

pohlednice historický stav

pohlednice historický stav
 

pohlednice historický stav

Historická nabídka katalogu

Historická nabídka katalogu

ozdravné a výcvikové středisko
 

objekt Doubravka

vstupní objekt Svornost

rekreační chata Věra

rekreační chata Věra - dodatek
 

původně chata Zdena

pramen Antoníček

pramen Antoníček

pramen František

bývalé koupaliště

bývalé koupaliště

tůň v přepadu koupaliště

tůň v přepadu koupaliště

Areál

Areál

nový zdroj elektrické energie

Aleje v areálu
 


Mapy:
 


    Cizojazyčné stránky (english version):www.keggscribe.com//land/